AktualnościPromowane

RAPORT: Ceny mieszkań będą spadać

Ceny mieszkań mają spadać o ok. 5-7 proc rocznie. Tendencja ma trwać co najmniej do 2022 roku, po czym nastąpi odbicie – ocenia firma Emmerson Evaluation.

Raport firmy Emmerson Evaluation opisuje prognozę spadkową w zakresie cen mieszkań do końca 2022 roku. Spadki cen będą postępujące o około 5 do 7 procent rocznie i w konsekwencji doprowadzi do spadku cen względem szczytu cenowego (hossa w okresie 2019/2020) o nawet 20 proc.

Branża deweloperska planuje odpowiedzieć na spadki różnego typu bonusami dodawanymi do mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym, nie zaś poprzez obniżki cen mieszkań. Klienci mogą zatem liczyć na tańsze lub darmowe piwnice, komórki lokatorskie lub miejsca parkingowe w halach garażowych.

Konsekwencją prognoz może być także spadek liczby nowych inwestycji mieszkaniowych, co w zamyśle inwestorów ma zrównoważyć spadki cen i odpowiedzieć na rynkowy trend zmniejszającego się popytu.

Po trendzie spadkowym, który ma utrzymać się do 2022 roku wedle prognoz ma nastąpić odbicie cenowe, czyli ponowny wzrost cen. Ma to nastąpić pod koniec 2022 roku.