OgrzewaniePromowaneWywiady

POMPY CIEPŁA – funkcjonalność, komfort i oszczędność

Pompy ciepła to doskonały i nowoczesny sposób ogrzewania wnętrz. Co ważne – to rozwiązanie gwarantuje duże oszczędności finansowe. Mowa o nawet trzykrotnie niższych opłatach eksploatacyjnych.

Takie rozwiązanie wdraża Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ujeścisko” w Gdańsku, która pompy ciepła instaluje w budynkach na powstających właśnie nowych osiedlach – np. „Przy Oczkach”.

– Wydajność tego typu urządzeń bez trudu wystarcza na ogrzanie zarówno całego budynku, jak również wody użytkowej dla wszystkich mieszkańców – mówi Andrzej Marcinowski, wiceprezes SM Ujeścisko. – Dla porównania przy cieple sieciowym dostarczanym przez GPEC, koszt podgrzania jednego metra sześciennego wody użytkowej wynosi ok. 24 zł, a przy naszych pompach ciepła koszt ten nie przekracza 7 zł, maksymalnie jest to 7,5 zł. Z kolei miesięczny koszt ogrzania jednego metra powierzchni przy cieple sieciowym (klasycznym) wynosi od 1,9 zł do 2,5 zł, z kolei na pompach ciepła jest to odpowiednio od 0,65 zł do 0,77 zł, zatem dzięki pompom ciepła mamy trzykrotnie niższe opłaty eksploatacyjne dla mieszkańców.

Schemat funkcjonowania pompy ciepła.

Zasada działania pomp ciepła opiera się o pionowe kolektory instalowane wokół budynków oraz otwory wiercone w ziemi na głębokość do 100 metrów. Specjalne pompy czerpią ciepło z ziemi, średnia roczna temperatura takich podziemnych źródeł to około 10 stopni Celsjusza. Jest to zatem temperatura zbyt niska, aby korzystać z niej wprost, stąd niezbędne są specjalne dodatkowe instalacje oraz inny niż klasyczny sposób rozprowadzania ciepła w mieszkaniach.

W przypadku pomp ciepła ogrzewana jest podłoga w całym mieszkaniu. Aby można było taki efekt uzyskać, już na etapie budowy mieszkań, we wszystkich pomieszczeniach, na izolowanym od stropu podłożu instalowany jest specjalny system aluminiowych rurek podwójnie izolowanych plastikiem, który jest następnie zalewany 7-centymetrową warstwą wylewki betonowej.

W tej sytuacji przy wykończeniu wnętrza najkorzystniejsze są ceramiczne podłogi lub panele podłogowe z cienkiego drewna, ewentualnie drewniany parkiet nasączony olejem, który również jest dobrym przewodnikiem ciepła.

Instalacja grzewcza.

Efekt takiego ogrzewania jest wyśmienity. Od podłogi czujemy ciepło w każdym pomieszczeniu, z kolei w górnych partiach temperatura nie przekracza dwudziestu paru stopni, zatem pomieszczenia nie są przegrzane. Jest to wyjątkowo korzystne, a komfort termiczny nie do porównania z tradycyjną instalacją kaloryferową.

Jedyne na co trzeba uważać, to wiercenie dziur w podłodze na głębokość większą niż 5 cm, które może spowodować uszkodzenie rur grzewczych. Jednak nawet gdy zaistnieje taka awaria, bardzo łatwo jest dokładnie zlokalizować miejsce uszkodzenia i dokonać niezbędnych napraw.

Dodatkowo przed odbiorem mieszkania każdy właściciel otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące całej instalacji wraz z cyfrowymi zdjęciami, jest także dokładnie informowany o tym, aby nie wiercić w podłodze otworów głębszych niż 5 cm.

Warto dodać, że producenci systemu ogrzewania opartego o pompy ciepła dają dożywotną gwarancję bezawaryjności instalacji.

Film o pompach ciepła:

https://www.youtube.com/watch?v=S4mZbEul8uI